W ramach akcji “Profesorowie Wizytujący”  w kwietniu na Politechnice Warszawskiej gościć będzie
prof. Robert F.Singer z WTM Institute University of Erlangen (Germany).

1. Fundamentals, competing approaches, basics of alloy selection- 5.04.2011 r., godz. 9.15 – 12.00,
  2. Recent progress in technical development- 6.04.2011r., godz. 13.15 – 16.00,
  3. Recent progress in technical development- 8.04.2011 r., godz. 11.15 – 14.00,

Zajęcia odbywać się będą w: Auli im. prof. J. Wyrzykowskiego, Wydział Inżynierii Materiałowej PW ul. Wołoska 141

• Seminar on recent advances in materials engineering

Plakat informacyjny- prof. Singer

—————————————–

Profesor Robert F. Singer jest uznanym specjalistą w zakresie inżynierii materiałowej (wytwarzanie i charakteryzacja zaawansowanych stopów, materiałów pokryciowych, kompozytów oraz materiałów dla potrzeb ogniw paliwowych)

Robert F.Singer urodził się 17 kwietnia 1950 r. w Jenie, w Niemczech. Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Materiałowej na Uniwersytecie w Erlangen. W 1978 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pod opieką profesora Ilschnera. Pracował na Uniwersytecie Sanford z profesorem Nixem nad mechanizmami odkształcenia stopów metali. Następnie współpracował ze szwajcarską firmą Asea Brown Boveri w dziedzinie materiałów dla elektroniki.

Od 1991 roku Rober Singer piastuje funkcję Profesora i Dyrektora w Instytucie Nauki i Technologii Metali na Uniwersytecie w Erlangen. Jednocześnie jest przewodniczącym Centralnego Instytutu Nowych Materiałów i Technik Przetwarzania oraz Neue Materialen Furth GmbH. Centralny Instytut oraz NMF GmbH są instytucjami, które powstały aby wspierać interdyscyplinarne badania naukowe i przepływ ich wyników do komercyjnego zastosowania.

Robert Singer otrzymał wiele wyróżnień w trakcie swojej kariery m.in. nagrodę Georg-Sachs z Deutsche Gesellschaft fur Metallkunde, Lee-Hsun-Prize z Chińskeij Akademii Nauk. Pracował jako Profesor na Uniwersytecie w Delft i Bremen, gdzie również zarządzał Instytutem IFAM. Jest członkiem Bawarskiej Akademii Nauk i Naukowego Komitetu Doradczego przy Premierze Bawarii. W latach 2006 -2007  Robert Singer przewodniczył Federacji Europejskich Towarzystw Materiałów; jest również członkiem Instytutu Materiałów w Londynie. Ma na koncie ponad 80 publikacji w renomowanych naukowych periodykach. Jest współautorem książki dotyczącej inżynierii materiałowej i technologii ich przetwarzania (B. Ilschner, R. F. Singer, Werkstoffwissenschaften und Fertigungstechnik, Springer, 4. Auflage, 2005).

Profesor Singer będzie gościł na Politechnice Warszawskiej okresie kwiecień-czerwiec 2011 r., w tym czasie rolę jego opiekunów pełnią: profesor Krzysztof Kurzydłowski i profesor Stanisław Janeczko.