Zapraszamy na cykl wykładów (w języku angielskim): GÖDEL’S INCOMPLETENESS THEOREM, które poprowadzi Prof. Marina Semenova

Miejsce: sala 416A Gmach Główny i sala 105 Gmach wydziału MiNI ul. Koszykowa 75

Termin: 7-30.03.2012

Godz. 16.15 – 19.00 – środy (sala 416A) i piątki (sala 105)

UWAGA! Środa 7.03. obowiązuje plan zajęć w piątek

Zgłoszenie przedmiotu pozwala zdobyć 2 ECTS

Zgłoszenia udziału w kursie (imię/nazwisko, adres e-mail, wydział, nr albumu) należy przesyłać do pana Huberta Pająka: H.Pajak@mini.pw.edu.pl.

Więcej informacji na stronie http://www.mini.pw.edu.pl/tikiwiki/

Fragment z opisu wykładu:

One of the most fundamental theorems in mathematics, Goedel’s Incompleteness Theorem, states that any effectively generated consistent theory of elementary arithmetic is not complete. We present an approach to the proof of Goedel’s Incompleteness Theorem which is due to Kleene and Schoenfield and uses basic results of computability theory. It shows that the halting problem is unsolvable; i.e., there is no computer program that can correctly determine, given a program P as input, whether P eventually halts when run with some given input.