Kolejny blog oparty na WordPressie
seminarium pedagogiczne
zadanie 49 Seminarium pedagogiczne dla doktorantów i nowo przyjętych asystentów
Seminarium pedagogiczne dla doktorantów i nowo przyjętych asystentów Politechniki Warszawskiej zostało utworzone przez Rektora zarządzeniem nr 41 z dnia 27 września 2007 roku. Jest ono obowiązkowe dla uczestników I roku studiów doktoranckich oraz nowo przyjętych asystentów.
Seminarium przygotowuje asystentów zatrudnionych w Politechnice Warszawskiej oraz doktorantów naszej Uczelni do prowadzenia zajęć dydaktycznych w szkole wyższej.
Celem Seminarium jest udoskonalenie warsztatu dydaktycznego oraz zapoznanie uczestników z teoretycznymi podstawami nauczania i wychowania, wskazanie najczęstszych trudności występujących w tych procesach oraz sposobów ich przezwyciężania.
Na program seminarium składa się pięć przedmiotów:
- Pedagogika ogólna (8 h)
- Zastosowania logiki w nauczaniu (6 h)
- Psychologiczne aspekty nauczania i uczenia się (6 h)
- Informacja o zasobach bibliotecznych (2 h)
- Dydaktyka szkoły wyższej (10 h)
- Dydaktyka przedmiotowa
- Wykorzystanie technik multimedialnych w edukacji (10 h)
- Emisja i higiena głosu (10 h)
- Metodyka nauczania przedmiotowego (10 h)
Zajęcia w ramach Seminarium trwają jeden semestr (62 godziny). Zapisy na edycję zimową odbywają się pod koniec września, a na letnią — w lutym. Większość zajęć prowadzonych jest formie cotygodniowych wykładów w czterogodzinnych blokach.
Ćwiczenia z emisji głosu prowadzone są w grupach. Natomiast organizacja zajęć z metodyki nauczania przedmiotowego spoczywa na Wydziałach.
Do zaliczenia seminarium niezbędne jest odbycie na wydziale macierzystym 10 godzin zajęć z metodyki nauczania przedmiotowego, potwierdzonych stosownym zaświadczeniem, oraz zdanie egzaminu.
Szczegółowe informacje oraz zapisy na zajęcie na stronie www.spd.pw.edu.pl